GENEL BİLGİLENDİRME
Bilindiği gibi; tozlu, kirli, yağlı, nemli ve/veya hava sirkülasyonu çok olan yapılarda Yangın Algılama Sistemi tesisi ve işletimi oldukça zor başarılmaktadır. Yaygın olarak bildiğimiz ve uygulamasını yaptığımız noktasal tip algılayıcılar veya ışın gönderme/alma prensibiyle çalışan tip algılayıcılar, olumsuz ortam koşulları bulunan yapılarda Yangın Algılama Sistemleri çözümleri için yetersiz kalabilmektedir. Bu gibi yapılarda, yangından korunmaya yönelik ideal bir çözüm olan doğrusal Isı Dedektörlü Yangın Algılama Sistemi tanıtımı bu dokümanda sunulmuştur.

TEKNOLOJİ TANITIMI
Amerikalı Protectowire firmasının patentli bir ürünü olan Doğrusal Isı Dedektörü ve bu dedektörden gelen bilgileri değerlendiren Panel, sistemin temel alt yapısını oluşturmakla birlikte, aynı panel üzerinden noktasal tip algılayıcılar ve butonlar tesisi ve işletimi de yapılabilmektedir. Bu teknolojik esneklik sayesinde, özel ortam koşulları bulunan -bölümler içeren- yapılardaki yangın algılama sistemlerine komple çözümler üretilebilmektedir.

Genel görünüm itibariyle; çelik özlü, iki iletkenli ( 2X0,8 mm kesitli ) ve dış izolasyonu halojenden arındırılmış bir kablo yapısına benzer olan Doğrusal Isı Dedektörü'nün algılama ısısı farklı değerlerde olan ve farklı ortamlara uygun izolasyon kılıfı ile üretilmiş tipleri bulunmaktadır. Algılama paneli tarafından, doğrusal ısı dedektörü üzerinden sürekli bir düşük akım dolaştırılmaktadır. Çelik özlü iki iletkeni birbirinden izole eden ısıya duyarlı polimer yalıtkan malzemenin temas yüzeyindeki ısı değeri herhangi bir şekilde algılama derecesini ( Örn: 65° C ) aştığında iki iletken kısa devre konumuna geçecek ve bu noktadan bir alarm algılanmasına neden olacaktır. Alarm oluşan kısa devre noktasının metre cinsinden mesafesi Panel üzerindeki ekrandan görülebildiği için yangın kaynağı tam tespit edilebilmektedir.
Bu ısı dedektörü; yağ, toz, kir, nem, hava sirkülasyonu v.b. olumsuzluklar içeren ortamlarda yangın riski oluşturacak boyuttaki bir ısı artışının algılanması amacıyla ideal çözüm için kullanılabilmektedir. Yangın algılama yapılacak ortama göre montaj şekli değişmektedir.

UYGULAMA ALANLARI
Karayolu tünelleri, metro tünelleri, termik elektrik üretim santralleri, maden işleme merkezleri, petrokimya tesisleri, kimyevi madde üretim ve dağıtım tesisleri, akaryakıt doğalgaz üretim ve dağıtım tesisleri, OG kablo galerileri, demir-çelik işletmeleri, v.b. tesisler bu kapsama giren örnekler olarak değerlendirilebilir.

SERTİFİKALAR ONAYLAR
FM, UL, NFPA onay ve sertifikaları bulunmaktadır. Henüz Avrupa Birliği EN-54 standardizasyon mevzuatında yer almamış bir ürün teknolojisi olduğu için EN sertifikası alınmamış ancak prosedürleri başlatılmıştır.

PROTECTOWIRE TÜRKİYE YETKİLİ DİSTRİBÜTÖRÜ
ABS ALARM VE BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.